TERMIK-Ligaen:Klubkonkurrence : Herning Svæveflyveklub resultater
29-10-2017 14:26:48 (1181)

NB! TERMIK-Liga point beregning anvendes her. Dog tages der ikke hensyn til om opgaver er fløjet før eller efter dele datoen 1.juli.
Resultater er beregnet ud fra diverse traditionelle klubkonkurrenceregler og har som sådant ikke noget med TERMIK-Ligaen at gøre.


Uden hensyntagen til klub og privat fly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Mogens Hoelgaard 2041,0 1866,9 1866,2 5774,1
2 Arne J. Boye-Møller 1811,9 1470,6 1467,9 4750,3
3 Kenneth Petersen 1834,3 1394,9 1347,3 4576,5
4 Thomas B. Grove 1705,6 1457,5 1243,9 4407,0
5 Knud Møller Andersen 1430,4 1400,1 1357,1 4187,5
6 Rasmus Ørskov 1370,3 1306,3 1207,7 3884,2
7 Ole Korsholm 1319,8 1265,4 1256,4 3841,6
8 Christin Nielsen 1216,6 1216,5 1180,3 3613,4
9 Per Kragsø 1169,7 1013,1 975,7 3158,5
10 Kristian S. Hansen 1531,3 1413,3 0,0 2944,5
11 Jonas Wad Sørensen 1089,7 907,4 827,9 2825,0
12 Jacob B Lassen 968,3 828,3 571,9 2368,5
13 Anders Husted Madsen 1149,3 685,9 128,9 1964,2
14 Orla Lind Christensen 1058,6 848,1 0,0 1906,7
15 Stephan Nissen 917,2 898,8 0,0 1816,0
16 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 1486,5 0,0 0,0 1486,5
17 Bjarne Sørensen 1305,9 0,0 0,0 1305,9
18 Kennet Nielsen 1259,7 0,0 0,0 1259,7
19 Kurt Thybo 1236,4 0,0 0,0 1236,4
20 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
21 Michael Toft Hansen 1033,0 0,0 0,0 1033,0
22 Helmuth Egsgaard 943,1 0,0 0,0 943,1
23 Leo Lassen 838,7 0,0 0,0 838,7
24 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4
25 Anders Møller Pedersen 499,0 0,0 0,0 499,0
26 Peter M. Lorentzen 322,0 0,0 0,0 322,0

Med start fra 42-Skindhh
Uden hensyntagen til klub og privat fly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Kenneth Petersen 1347,3 1310,8 1254,1 3912,3
2 Ole Korsholm 1319,8 1265,4 1256,4 3841,6
3 Christin Nielsen 1216,6 997,8 974,0 3188,4
4 Per Kragsø 1169,7 1013,1 975,7 3158,5
5 Kristian S. Hansen 1531,3 1413,3 0,0 2944,5
6 Knud Møller Andersen 1430,4 1400,1 0,0 2830,4
7 Jonas Wad Sørensen 1089,7 907,4 827,9 2825,0
8 Jacob B Lassen 968,3 828,3 571,9 2368,5
9 Orla Lind Christensen 1058,6 848,1 0,0 1906,7
10 Stephan Nissen 917,2 898,8 0,0 1816,0
11 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 1486,5 0,0 0,0 1486,5
12 Bjarne Sørensen 1305,9 0,0 0,0 1305,9
13 Kennet Nielsen 1259,7 0,0 0,0 1259,7
14 Thomas B. Grove 1243,9 0,0 0,0 1243,9
15 Arne J. Boye-Møller 1143,0 0,0 0,0 1143,0
16 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
17 Michael Toft Hansen 1033,0 0,0 0,0 1033,0
18 Helmuth Egsgaard 943,1 0,0 0,0 943,1
19 Leo Lassen 838,7 0,0 0,0 838,7
20 Anders Husted Madsen 685,9 128,9 0,0 814,9
21 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4
22 Anders Møller Pedersen 499,0 0,0 0,0 499,0
23 Peter M. Lorentzen 322,0 0,0 0,0 322,0

Uden hensyntagen til klub og privat fly: Højde/Varighed: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Jacob B Lassen 968,3 828,3 0,0 1796,6
2 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
3 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4

Klubfly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Thomas B. Grove 1457,5 1243,9 1166,3 3867,7
2 Per Kragsø 1169,7 1013,1 975,7 3158,5
3 Jonas Wad Sørensen 1089,7 907,4 827,9 2825,0
4 Ole Korsholm 1265,4 1151,5 0,0 2416,9
5 Jacob B Lassen 968,3 828,3 571,9 2368,5
6 Anders Husted Madsen 1149,3 685,9 128,9 1964,2
7 Orla Lind Christensen 1058,6 848,1 0,0 1906,7
8 Stephan Nissen 917,2 898,8 0,0 1816,0
9 Christin Nielsen 997,8 749,6 0,0 1747,4
10 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 1486,5 0,0 0,0 1486,5
11 Rasmus Ørskov 1306,3 0,0 0,0 1306,3
12 Bjarne Sørensen 1305,9 0,0 0,0 1305,9
13 Kennet Nielsen 1259,7 0,0 0,0 1259,7
14 Kurt Thybo 1236,4 0,0 0,0 1236,4
15 Arne J. Boye-Møller 1143,0 0,0 0,0 1143,0
16 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
17 Michael Toft Hansen 1033,0 0,0 0,0 1033,0
18 Helmuth Egsgaard 943,1 0,0 0,0 943,1
19 Leo Lassen 838,7 0,0 0,0 838,7
20 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4
21 Anders Møller Pedersen 499,0 0,0 0,0 499,0
22 Peter M. Lorentzen 322,0 0,0 0,0 322,0

Privatfly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Mogens Hoelgaard 2041,0 1866,9 1866,2 5774,1
2 Arne J. Boye-Møller 1811,9 1470,6 1467,9 4750,3
3 Kenneth Petersen 1834,3 1394,9 1347,3 4576,5
4 Knud Møller Andersen 1430,4 1400,1 1357,1 4187,5
5 Ole Korsholm 1319,8 1256,4 1211,8 3788,0
6 Rasmus Ørskov 1370,3 1207,7 1159,8 3737,7
7 Christin Nielsen 1216,6 1216,5 1180,3 3613,4
8 Kristian S. Hansen 1531,3 1413,3 0,0 2944,5
9 Thomas B. Grove 1705,6 953,8 0,0 2659,5

Længste distance
Nr. Navn De 3 bedste distancer
1 Mogens Hoelgaard 569,2 km 408,5 km 311,1 km
2 Kristian S. Hansen 415,2 km 342,2 km 0,0
3 Kenneth Petersen 415,2 km 404,0 km 387,9 km
4 Thomas B. Grove 411,1 km 374,4 km 304,8 km
5 Christin Nielsen 404,8 km 301,1 km 299,8 km
6 Arne J. Boye-Møller 350,5 km 301,4 km 297,9 km
7 Knud Møller Andersen 350,5 km 315,9 km 313,8 km
8 Bjarne Sørensen 344,6 km 0,0 0,0
9 Rasmus Ørskov 315,2 km 258,0 km 249,3 km
10 Ole Korsholm 314,1 km 253,2 km 249,0 km
11 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 314,1 km 0,0 0,0
12 Kurt Thybo 312,4 km 0,0 0,0
13 Anders Husted Madsen 312,4 km 137,1 km 61,6 km
14 Per Kragsø 294,4 km 265,6 km 229,1 km
15 Kennet Nielsen 283,8 km 0,0 0,0
16 Anders Møller Pedersen 247,3 km 0,0 0,0
17 Jonas Wad Sørensen 229,1 km 204,5 km 180,0 km
18 Stephan Nissen 180,0 km 107,9 km 0,0
19 Leo Lassen 168,2 km 0,0 0,0
20 Peter M. Lorentzen 166,6 km 0,0 0,0
21 Orla Lind Christensen 164,0 km 107,9 km 0,0
22 Jacob B Lassen 127,8 km 95,1 km 0,0
23 Michael Toft Hansen 115,0 km 0,0 0,0
24 Helmuth Egsgaard 103,7 km 0,0 0,0

Hurtigste
Nr. Navn De 3 hurtigste stræk
1 Mogens Hoelgaard 127,7km/t / 292,2 km 114,0km/t / 311,1 km 94,0km/t / 267,1 km
2 Arne J. Boye-Møller 122,9km/t / 297,9 km 99,1km/t / 301,4 km 93,6km/t / 350,5 km
3 Kenneth Petersen 115,0km/t / 387,9 km 100,5km/t / 115,0 km 96,1km/t / 311,7 km
4 Ole Korsholm 100,3km/t / 207,3 km 90,2km/t / 249,0 km 89,9km/t / 314,1 km
5 Thomas B. Grove 99,6km/t / 130,5 km 91,0km/t / 102,0 km 89,1km/t / 374,4 km
6 Kristian S. Hansen 98,4km/t / 342,2 km 84,0km/t / 415,2 km 0,0
7 Michael Toft Hansen 96,0km/t / 115,0 km 0,0 0,0
8 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 95,4km/t / 314,1 km 0,0 0,0
9 Orla Lind Christensen 94,0km/t / 107,9 km 67,5km/t / 164,0 km 0,0
10 Bjarne Sørensen 93,0km/t / 344,6 km 0,0 0,0
11 Knud Møller Andersen 92,8km/t / 315,9 km 88,5km/t / 301,4 km 87,5km/t / 313,8 km
12 Helmuth Egsgaard 92,6km/t / 103,7 km 0,0 0,0
13 Christin Nielsen 91,7km/t / 301,1 km 89,7km/t / 115,0 km 88,2km/t / 249,8 km
14 Rasmus Ørskov 91,6km/t / 249,3 km 88,6km/t / 315,2 km 73,3km/t / 258,0 km
15 Anders Husted Madsen 88,8km/t / 312,4 km 63,7km/t / 137,1 km 0,0km/t / 61,6 km
16 Kennet Nielsen 84,1km/t / 283,8 km 0,0 0,0
17 Per Kragsø 81,3km/t / 265,6 km 73,4km/t / 229,1 km 62,0km/t / 294,4 km
18 Kurt Thybo 79,6km/t / 312,4 km 0,0 0,0
19 Jonas Wad Sørensen 79,1km/t / 204,5 km 68,7km/t / 180,0 km 68,6km/t / 229,1 km
20 Stephan Nissen 77,6km/t / 107,9 km 72,9km/t / 180,0 km 0,0
21 Leo Lassen 74,6km/t / 168,2 km 0,0 0,0
22 Jacob B Lassen 57,7km/t / 95,1 km 51,5km/t / 127,8 km 0,0km/t / 0,0 km