TERMIK-Ligaen:Klubkonkurrence : Herning Svæveflyveklub resultater
16-08-2017 08:59:53 (1160)

NB! TERMIK-Liga point beregning anvendes her. Dog tages der ikke hensyn til om opgaver er fløjet før eller efter dele datoen 1.juli.
Resultater er beregnet ud fra diverse traditionelle klubkonkurrenceregler og har som sådant ikke noget med TERMIK-Ligaen at gøre.


Uden hensyntagen til klub og privat fly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Mogens Hoelgaard 2041,0 1866,9 1866,2 5774,1
2 Arne J. Boye-Møller 1811,9 1470,6 1467,9 4750,3
3 Kenneth Petersen 1834,3 1394,9 1347,3 4576,5
4 Thomas B. Grove 1705,6 1457,5 1166,3 4329,4
5 Knud Møller Andersen 1430,4 1357,1 1231,0 4018,5
6 Ole Korsholm 1319,8 1256,4 1211,8 3788,0
7 Christin Nielsen 1282,2 1216,6 1216,5 3715,2
8 Rasmus Ørskov 1306,3 1207,7 1159,8 3673,7
9 Kristian S. Hansen 1531,3 1413,3 0,0 2944,5
10 Anders Husted Madsen 1149,3 685,9 128,9 1964,2
11 Jonas Wad Sørensen 1089,7 827,9 0,0 1917,6
12 Orla Lind Christensen 1058,6 848,1 0,0 1906,7
13 Stephan Nissen 917,2 898,8 0,0 1816,0
14 Per Kragsø 975,7 698,2 0,0 1673,9
15 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 1486,5 0,0 0,0 1486,5
16 Jacob Lassen 828,3 571,9 0,0 1400,2
17 Bjarne Sørensen 1305,9 0,0 0,0 1305,9
18 Kennet Nielsen 1259,7 0,0 0,0 1259,7
19 Kurt Thybo 1236,4 0,0 0,0 1236,4
20 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
21 Michael Toft Hansen 1033,0 0,0 0,0 1033,0
22 Helmuth Egsgaard 943,1 0,0 0,0 943,1
23 Leo Lassen 838,7 0,0 0,0 838,7
24 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4
25 Anders Møller Pedersen 499,0 0,0 0,0 499,0
26 Peter M. Lorentzen 322,0 0,0 0,0 322,0

Med start fra 42-Skindhh
Uden hensyntagen til klub og privat fly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Kenneth Petersen 1347,3 1310,8 1254,1 3912,3
2 Ole Korsholm 1319,8 1256,4 1211,8 3788,0
3 Christin Nielsen 1216,6 974,0 788,9 2979,6
4 Kristian S. Hansen 1531,3 1413,3 0,0 2944,5
5 Jonas Wad Sørensen 1089,7 827,9 0,0 1917,6
6 Orla Lind Christensen 1058,6 848,1 0,0 1906,7
7 Stephan Nissen 917,2 898,8 0,0 1816,0
8 Per Kragsø 975,7 698,2 0,0 1673,9
9 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 1486,5 0,0 0,0 1486,5
10 Knud Møller Andersen 1430,4 0,0 0,0 1430,4
11 Jacob Lassen 828,3 571,9 0,0 1400,2
12 Bjarne Sørensen 1305,9 0,0 0,0 1305,9
13 Kennet Nielsen 1259,7 0,0 0,0 1259,7
14 Arne J. Boye-Møller 1143,0 0,0 0,0 1143,0
15 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
16 Michael Toft Hansen 1033,0 0,0 0,0 1033,0
17 Helmuth Egsgaard 943,1 0,0 0,0 943,1
18 Leo Lassen 838,7 0,0 0,0 838,7
19 Anders Husted Madsen 685,9 128,9 0,0 814,9
20 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4
21 Anders Møller Pedersen 499,0 0,0 0,0 499,0
22 Peter M. Lorentzen 322,0 0,0 0,0 322,0

Uden hensyntagen til klub og privat fly: Højde/Varighed: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
2 Jacob Lassen 828,3 0,0 0,0 828,3
3 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4

Klubfly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Thomas B. Grove 1457,5 1166,3 1134,4 3758,2
2 Anders Husted Madsen 1149,3 685,9 128,9 1964,2
3 Jonas Wad Sørensen 1089,7 827,9 0,0 1917,6
4 Orla Lind Christensen 1058,6 848,1 0,0 1906,7
5 Stephan Nissen 917,2 898,8 0,0 1816,0
6 Per Kragsø 975,7 698,2 0,0 1673,9
7 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 1486,5 0,0 0,0 1486,5
8 Jacob Lassen 828,3 571,9 0,0 1400,2
9 Rasmus Ørskov 1306,3 0,0 0,0 1306,3
10 Bjarne Sørensen 1305,9 0,0 0,0 1305,9
11 Kennet Nielsen 1259,7 0,0 0,0 1259,7
12 Kurt Thybo 1236,4 0,0 0,0 1236,4
13 Ole Korsholm 1151,5 0,0 0,0 1151,5
14 Arne J. Boye-Møller 1143,0 0,0 0,0 1143,0
15 Bertel Spejlborg 1133,2 0,0 0,0 1133,2
16 Michael Toft Hansen 1033,0 0,0 0,0 1033,0
17 Helmuth Egsgaard 943,1 0,0 0,0 943,1
18 Leo Lassen 838,7 0,0 0,0 838,7
19 Jacob Vasegaard Thomsen 738,4 0,0 0,0 738,4
20 Anders Møller Pedersen 499,0 0,0 0,0 499,0
21 Peter M. Lorentzen 322,0 0,0 0,0 322,0

Privatfly: Individuelle medregnede resultater
Nr. Navn Points fra de 3 bedste opgaver Total
1 Mogens Hoelgaard 2041,0 1866,9 1866,2 5774,1
2 Arne J. Boye-Møller 1811,9 1470,6 1467,9 4750,3
3 Kenneth Petersen 1834,3 1394,9 1347,3 4576,5
4 Knud Møller Andersen 1430,4 1357,1 1231,0 4018,5
5 Ole Korsholm 1319,8 1256,4 1211,8 3788,0
6 Christin Nielsen 1282,2 1216,6 1216,5 3715,2
7 Rasmus Ørskov 1207,7 1159,8 845,1 3212,6
8 Kristian S. Hansen 1531,3 1413,3 0,0 2944,5
9 Thomas B. Grove 1705,6 953,8 0,0 2659,5

Længste distance
Nr. Navn De 3 bedste distancer
1 Mogens Hoelgaard 569,2 km 408,5 km 311,1 km
2 Kristian S. Hansen 415,2 km 342,2 km 0,0
3 Kenneth Petersen 415,2 km 404,0 km 387,9 km
4 Thomas B. Grove 411,1 km 374,4 km 304,8 km
5 Christin Nielsen 404,8 km 306,5 km 301,1 km
6 Knud Møller Andersen 350,5 km 313,8 km 301,4 km
7 Arne J. Boye-Møller 350,5 km 301,4 km 297,9 km
8 Bjarne Sørensen 344,6 km 0,0 0,0
9 Ole Korsholm 314,1 km 253,2 km 249,0 km
10 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 314,1 km 0,0 0,0
11 Kurt Thybo 312,4 km 0,0 0,0
12 Anders Husted Madsen 312,4 km 137,1 km 61,6 km
13 Per Kragsø 294,4 km 168,2 km 0,0
14 Kennet Nielsen 283,8 km 0,0 0,0
15 Rasmus Ørskov 258,0 km 249,3 km 237,9 km
16 Anders Møller Pedersen 247,3 km 0,0 0,0
17 Jonas Wad Sørensen 204,5 km 180,0 km 0,0
18 Stephan Nissen 180,0 km 107,9 km 0,0
19 Leo Lassen 168,2 km 0,0 0,0
20 Peter M. Lorentzen 166,6 km 0,0 0,0
21 Orla Lind Christensen 164,0 km 107,9 km 107,9 km
22 Michael Toft Hansen 115,0 km 0,0 0,0
23 Helmuth Egsgaard 103,7 km 0,0 0,0
24 Jacob Lassen 95,1 km 0,0 0,0

Hurtigste
Nr. Navn De 3 hurtigste stræk
1 Mogens Hoelgaard 127,7km/t / 292,2 km 114,0km/t / 311,1 km 88,4km/t / 569,2 km
2 Arne J. Boye-Møller 122,9km/t / 297,9 km 99,1km/t / 301,4 km 93,6km/t / 350,5 km
3 Kenneth Petersen 115,0km/t / 387,9 km 100,5km/t / 115,0 km 96,1km/t / 311,7 km
4 Ole Korsholm 100,3km/t / 207,3 km 90,2km/t / 249,0 km 89,9km/t / 314,1 km
5 Thomas B. Grove 99,6km/t / 130,5 km 91,0km/t / 102,0 km 89,1km/t / 374,4 km
6 Kristian S. Hansen 98,4km/t / 342,2 km 84,0km/t / 415,2 km 0,0
7 Michael Toft Hansen 96,0km/t / 115,0 km 0,0 0,0
8 Jakob Kappelgaard Nikolajsen 95,4km/t / 314,1 km 0,0 0,0
9 Orla Lind Christensen 94,0km/t / 107,9 km 94,0km/t / 107,9 km 67,5km/t / 164,0 km
10 Bjarne Sørensen 93,0km/t / 344,6 km 0,0 0,0
11 Helmuth Egsgaard 92,6km/t / 103,7 km 0,0 0,0
12 Christin Nielsen 91,7km/t / 301,1 km 89,7km/t / 115,0 km 88,2km/t / 249,8 km
13 Rasmus Ørskov 91,6km/t / 249,3 km 73,3km/t / 258,0 km 72,6km/t / 237,9 km
14 Anders Husted Madsen 88,8km/t / 312,4 km 63,7km/t / 137,1 km 0,0km/t / 61,6 km
15 Knud Møller Andersen 88,5km/t / 301,4 km 87,5km/t / 313,8 km 75,7km/t / 350,5 km
16 Kennet Nielsen 84,1km/t / 283,8 km 0,0 0,0
17 Kurt Thybo 79,6km/t / 312,4 km 0,0 0,0
18 Jonas Wad Sørensen 79,1km/t / 204,5 km 68,7km/t / 180,0 km 0,0
19 Stephan Nissen 77,6km/t / 107,9 km 72,9km/t / 180,0 km 0,0
20 Leo Lassen 74,6km/t / 168,2 km 0,0 0,0
21 Per Kragsø 62,0km/t / 294,4 km 55,0km/t / 168,2 km 0,0
22 Jacob Lassen 57,7km/t / 95,1 km 0,0km/t / 0,0 km 0,0